Zakup butów sportowych dla naszego dziecka, to sprawa dosyć kłopotliwa. Głównie zw względu na fakt, że musimy wziąć wiele kwestii pod uwagę, które decydują o komforcie użytkowania obuwia. Tak więc czym się kierować przy wyborze obuwia sportowego dla dziecka? Czy warto kupić dla dziecka profesjonalne buty do biegania Salomon lub innych marek?

Właściwy producent 

Obecnie,  na rynku znajduje się cała masa butów sportowych dziecięcych różnych marek. Najpopularniejsze z nich, to Nike, Adidas, Salomon, Puma czy New Balance. Często do butów sportowych zaliczane są trampki dziecięce Converse czy nawet buty trekkingowe Salomon. Nic w tym dziwnego, ponieważ tego typu obuwie sprawdzi się praktycznie podczas każdej okazji. 

Przede wszystkim właściwe dopasowanie 

Decydującą kwestią przy wyborze butów sportowych dla dziecka jest ich właściwe dopasowanie. Oznacza to, że obuwie nie powinno być ani za duże ani za małe. Tak więc zasada kupowania butów „na zapas” w tym przypadku będzie całkowicie nie trafiona. Dobrym pomysłem, będzie zakup obuwia sportowego z elastyczną podeszwą. Wówczas stopa dziecka, będzie swobodna i cały czas amortyzowana. But ze sztywną podeszwą mógłby wpłynąć negatywnie na komfort użytkowania obuwia, doprowadzając nawet do problemów z prawidłowym funkcjonowaniem nóg dziecka. 

Przed samym zakupem, dobrze jest upewnić się jeszcze czy, aby na pewno stopa dziecka doskonale układa się w bucie oraz czy rozmiar jest właściwie dobrany. Kluczową kwestią będzie tutaj również to, czy wkładka buta jest dobrze wyprofilowana. 

Jakość wykonania 

To jakiej jakości są buty sportowe oraz z jakich materiałów zostały wykonane, to kolejne kwestie jakie powinniśmy wziąć pod uwagę wybierając tego typu obuwie dla dziecka. Najlepiej, aby materiałem użytym do produkcji buta była skóra naturalna. Tkanina ta doskonale sprawdza się przede wszystkim w czasie upalnych dni. Głównie ze względu na to, że doskonale przepuszcza powietrze i powoduje, że stopa w bucie nie poci się. Jeśli na przodzie buta, dodatkowo będzie znajdować się specjalna siateczka, to możemy być pewni, że wentylacja w obuwiu będzie na najwyższym poziomie. Z kolei buty, do produkcji których wykorzystano materiały syntetyczne, będą zupełnie niepraktyczne. Tego rodzaju tkaniny powodują, że stopa w szybkim tempie zaczyna się pocić, co jest efektem również tego, że materiały syntetyczne nie przepuszczają powietrza. 

Zawracając uwagę na materiał oraz na jakość wykonania, przyjrzyjmy się wkładce buta. W tym przypadku, również zaleca się, aby wykonana była ze skóry naturalnej, a nie z tkanin sztucznych.