Korki piłkarskie przeszły przez lata nie mniejszą ewolucję niż sam futbol. Podczas gdy gra stawała się coraz szybsza, buty konsekwentnie zmniejszały wagę. Protoplaści współczesnego futbolu w Anglii grali przecież w wysokich, ciężkich butach za kostkę. Ówczesne obuwie miało bowiem przede wszystkim chronić stopę. Dziś ma natomiast wspierać ją w boiskowych działaniach. Producenci stawiają na komfort, odpowiednią przyczepność, ale i ułatwienie panowania nad piłką. To właśnie lepsza kontrola futbolówki oraz większa wygoda stały za wprowadzeniem na rynek pierwszych butów pozbawionych sznurówek. Dziś fani takiego rozwiązania mają do wyboru kilka modeli.

Korki piłkarskie bez sznurówek - ich wady i zalety

Korki piłkarskie bez sznurówek z pewnością oburzają piłkarskich purystów. W końcu to solidne sznurowanie butów ma zapewniać stabilność i bezpieczeństwo w czasie gry. Okazuje się jednak, że wykonanie cholewki butów z odpowiednio elastycznego i kompresyjnego materiału wystarczy. Brak sznurówek pozwala też na lepsze dopasowanie buta do kształtu stopy. W takich butach wiele osób czuje się wygodniej, niczym w miękkich skarpetach. Piłka ma styczność z większą powierzchnią stopy, dzięki czemu łatwiej zapanować nad futbolówką. Wielu osobom podoba się również specyficzny wygląd butów bez sznurówek.

Są oczywiście i minusy. Przystosowanie się do gry bez sznurówek niektórym może zająć nieco czasu. Przy takich butach jeszcze łatwiej wychodzą też na jaw braki techniczne. Brak sznurowania daje także mniejsze pole do manewru przy regulacji ucisku cholewki na stopę w czasie gry.

Korki Adidasa, czyli każdy model bez sznurówek

Do najpopularniejszych butów piłkarskich bez sznurówek zdecydowanie należą obecnie korki Adidas. Niemiecka marka nie ogranicza się w żaden sposób. Każdy z jej flagowych modeli jest dostępny w wersji pozbawionej sznurowania. Najbardziej efektownie wyglądają zwieńczone wysokim kołnierzem buty Adidas Predator bez sznurówek. Wyższy kołnierz zapewnia w nich jeszcze dokładniejsze dopasowanie niż w butach z klasycznym profilem.

Do tej drugiej grupy zdecydowanie należą korki Adidas X Speedflow oraz Adidas Copa. Pierwsze to w pełni nowoczesne, bardzo lekkie buty, w których rezygnacja ze sznurówek to o kolejnych kilka gramów mniej. Buty Copa odwołują się do klasyki, są wykonane ze skóry, ale również można grać w nich bez sznurówek.

Konkurencja z New Balance, pośrednie rozwiązanie Pumy

W kierunku piłkarskiego obuwia bez sznurowania poszła także firma New Balance. Nie ma ona na futbolowym rynku jeszcze tak mocnej pozycji, jak Adidas, ale forsuje nowatorskie rozwiązania. W tym przypadku w wersji bez sznurówek dostępny jest model Tekela. Pozwala dobrze kontrolować piłkę, sam producent reklamuje te buty jako obuwie przeznaczone dla boiskowych reżyserów i kreatorów gry.

Mniejsze zainteresowanie modelami bez sznurówek widać u Pumy. To uznany producent, który wypuszcza co prawda na rynek model Ultra bez sznurowania, ale skupia się na promocji klasycznych butów ze sznurówkami. Pośrednie rozwiązanie zastosowano z kolei w modelu Future, w którym system wiązania jest mocno ograniczony. Za flagowy model Nike bez sznurówek do niedawna były uważane buty Phantom Vision z ukrytymi wiązaniami, ale zostały wycofane z produkcji. Zastępujący je model Phantom GT2 posiada asymetryczny układ sznurówek, które są jednak integralną częścią jego charakterystyki.