Wyjazd w góry na kilka dni to świetna okazja do odpoczęcia na łonie przyrody, zacieśnienia relacji z rodziną, przyjaciółmi lub zespołem pracowników. Taki wyjazd, szczególnie zimą, wymaga zabrania ze sobą wielu niezbędnych przedmiotów. Warto przed nim odwiedzić sklep turystyczny. Kraków, Wrocław czy Łódź, a także inne duże miasta pełne są ogromnych sieciówek, ale i mniejszych lokali, w których sprzedawcy mogą poświęcić nam więcej czasu i rozjaśnić wszystkie wątpliwości. Podpowiadamy, co na pewno powinniście zabrać ze sobą w góry!

Ciepła kurtka to podstawa

Zwłaszcza gdy wybieramy się w góry zimą, ciepła kurtka to rzecz obowiązkowa. Powinna być na tyle dopasowana, aby nie tworzyła dodatkowego oporu powietrza, jednak nie może krępować ruchów. Przymierzając kurtkę w sklepie miejmy na uwadze, że podczas wyprawy może się zdarzyć, że ubierzemy pod nią kilka warstw ubrań. Latem choć wybierzemy kurtki lżejsze, to pamiętajmy, aby były one nieprzemakalne i chroniące przed wiatrem.

Wygodne buty do przemierzania szlaku

Niezależnie od tego, na jaką trasę się wybieramy, nieodpowiedzialnym jest pójście w góry w luźnych półbutach albo klapkach. A niestety jest to widok bardzo często spotykany. Musimy zaopatrzyć się w dobrej jakości i wygodne buty górskie. Salomon to marka, która jest w naszym kraju bardzo popularna i nic dziwnego - dobry produkt zawsze się obroni. Robiąc zakupy, warto zapytać na przykład o buty Salomon Ortholite. Wkładka wykonana w tej technologii jest bardzo sprężysta, dzięki czemu pokonywanie kolejnych kilometrów nie będzie tak bardzo odczuwalne.

Pojemny plecak na małe i duże akcesoria

Kilkudniowa wycieczka wiąże się z koniecznością zabrania wielu potrzebnych rzeczy. Musimy oczywiście pamiętać o ubraniach i bieliźnie na zmianę oraz ciepłym śpiworze, na wypadek, gdyby schronisko w którym będziemy nocować nie oferowało czegoś do przykrycia się. Jeśli natomiast planujemy spać pod gołym niebem, musimy znaleźć miejsce także na namiot. Co jeszcze powinniśmy włożyć do plecaka?

Kompas z mapą

W górach możemy mieć problem z zasięgiem i wytyczeniem odpowiedniej trasy. Telefon może się nam także rozładować, choćby nawet podczas robienia zdjęć. Kompas z mapą pomogą nam w łatwym znalezieniu drogi do celu.

Lampkę z bateriami

Najlepiej lampkę czołówkę, dzięki której będziemy mogli świecić tam, gdzie akurat potrzebujemy, jednocześnie mając dłonie gotowe do pracy. Dobrze jest zadbać też o komplet baterii odpowiednich dla naszej lampki.

Gazowy palnik i garnuszek

Jeśli planujemy nocować “pod chmurką”, sami będziemy musieli zadbać o swoje wyżywienie. Wówczas obok potrzebnego jedzenia, dobrze jest spakować gazowy palnik i mały poręczny garnuszek, w którym przyrządzimy ciepłe i pożywne danie.

Kosmetyczka i apteczka

I jedna, i druga jest bardzo potrzebna. W pierwszej znajdą się przedmioty takie jak szczoteczka do zębów, pasta oraz żel pod prysznic. Z łatwością kupimy te przybory w wersji mini w większych sklepach z kosmetykami. Do drugiej należy zapakować najpotrzebniejsze elementy do udzielenia najbardziej podstawowej pomocy w przypadku zranień i skaleczeń.