Skompletowanie sprzętu narciarskiego to dość duży wydatek, dlatego coraz więcej osób decyduje się na korzystanie z ofert wypożyczalni. Jeśli jednak należymy do grupy ludzi, którzy zdecydowanie wolą używać własnego i sprawdzonego sprzętu, powinniśmy upewnić się czy przypadkiem nie nadeszła pora na jego wymianę. Jak często wymieniać poszczególne elementy sprzętu narciarskiego (np. buty, narty czy kije do narciarstwa biegowego), a także czy lepiej jest go wypożyczyć czy kupić? Odpowiadamy!

Sprzęt narciarski - wypożyczać czy kupić?

Wypożyczanie nart może wiązać się z nerwami przy ich doborze czy niecałkowitym zadowoleniem z komfortu jazdy. Jednak z drugiej strony, wyjazd bez własnych nart jest o wiele wygodniejszy, szczególnie jeśli nie jedziemy na stok czy trasy biegowe własnym samochodem. Jest to też świetna opcja jeśli zakupiony sprzęt używalibyśmy jedynie raz, dwa razy w roku. Jeśli jednak wyjeżdżamy przynajmniej kilka razy w sezonie, warto zastanowić się nad kupnem własnego, idealnie dobranego do naszych potrzeb, sprzętu.

Jak często powinniśmy wymieniać narty?

Każda para nart niszczy się wraz z użytkowaniem. Jak możemy się domyślać, im bardziej jest ono intensywne, tym szybciej powinniśmy wymienić sprzęt na nowy. Warto zwrócić uwagę szczególnie na krawędzie nart. Jeśli dojdziemy do wniosku, że nie da się ich już naostrzyć, możemy mieć pewność, że w najbliższym czasie czeka nas zakup nowego modelu. Krąży opinia, że każde narty powinno się wymienić po około stu dniach użytkowania na śniegu. Oczywiście jeśli jeździmy dość rzadko, okres ten może się wydłużyć, a jeśli często, np. zawodniczo - na pewno wymiana będzie potrzebna o wiele wcześniej.

Narty będziemy musieli wymienić również dzieciom, w momencie kiedy z nich po prostu wyrosną. Dobrym momentem na wymianę jest także polepszenie umiejętności, czy zmiana techniki i stylu jazdy oraz tras, po których zamierzamy jeździć.

Jak często wymieniać resztę elementów sprzętu narciarskiego?

Buty narciarskie czy kombinezon nie wymaga od nas aż tak częstej wymiany na nowe. Wystarczy jedynie obserwować czy nie przemakają lub nie chronią nas przed zimnem i śniegiem tak jak zaraz po zakupie. Jeśli zakupimy sprzęt dobrej jakości (np. buty narciarskie Salomon damskie lub męskie), będziemy mogli używać go o wiele dłużej niż taniego, tzw. jednosezonowego. Tak samo sytuacja wygląda w przypadku kijków. Warto jednak pamiętać, że kije do narciarstwa biegowego “zużywają się” o wiele szybciej niż kije do narciarstwa zjazdowego. Jedynym elementem sprzętu, który warto wymieniać dość często i posiadać wiele par, jest bielizna i odzież termoaktywna (np. odzież Salomon).