Kompletując sprzęt do narciarstwa biegowego, nie możemy zapomnieć o jednym z ważniejszych elementów, jakim są kijki. Dobór odpowiednich kijków zapewni nam o wiele bardziej komfortowe odczucia z biegu i lepsze wyniki. Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę i jak wybrać odpowiednie kije do narciarstwa biegowego? Sprawdźmy!

Jaka powinna być długość kijów do nart biegowych?

Długość kijów powinna być dopasowana do naszego wzrostu. Istnieje popularna zasada, iż optymalnie dobrany kijek, oparty o podłoże uchwytem i trzymany w ręce zaraz pod “talerzykiem”, tworzy kąt prosty między naszym ramieniem a przedramieniem. Kij mierzony jest odwrotnie, ponieważ zazwyczaj część kija znajdująca się pod talerzykiem zakopana jest w śniegu. Możemy wykorzystać również inny sposób, aby długość kijków była jeszcze lepiej dopasowana. Podczas zakupów warto zwrócić uwagę, jaki styl jazdy jest nam najbliższy. Jeśli jest to styl klasyczny, wybierzmy kije około 30 centymetrów krótsze od wzrostu, jeśli łyżwowy 20 centymetrów krótsze. Jeśli natomiast planujemy wyprawy backcountry, najprostszym sposobem jest wybór kijów regulowanych, które dodatkowo będą posiadały większe koszyki do odpychania się.

Z jakiego materiału powinny być wykonane kije do narciarstwa biegowego?

Kije do narciarstwa biegowego, ze względu na swoje zadanie, powinny być przede wszystkim bardzo wytrzymałe i dość giętkie. Kije, jakie znajdziemy na rynku, dzielimy na: kije aluminiowe, kije kompozytowe (z włókna szklanego), a także kije kompozytowe z domieszką carbonu (włókna węglowego). Wybierając dla siebie konkretne kije, powinniśmy wziąć pod uwagę stopień zaawansowania jazdy oraz nasz ciężar ciała. Jeśli dopiero rozpoczynamy swoją przygodę z narciarstwem biegowym, kijami będziemy się jedynie odpychać. Mogą to być więc bardziej odporne na zginanie kije aluminiowe. Jeśli jednak jesteśmy już średniozaawansowanymi lub zaawansowanymi biegaczami, o wiele lepiej zainwestować w kije kompozytowe. Najlepiej sprawdzą się modele z około 60% domieszką włókna węglowego. Są sztywniejsze, jednak o wiele lżejsze, dzięki czemu pozwalają na bardziej dynamiczną jazdę.

Na co jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę?

Kupując kije do narciarstwa biegowego, dobrze jest zastanowić się, jak często będziemy ich używać. Jeśli dopiero rozpoczynamy przygodę z narciarstwem i jeszcze nie wiem czy ten sport nam się spodoba, warto wypożyczyć kijki lub kupić tańsze. Jeśli jednak nasz poziom jest średnio lub bardzo zaawansowany, najlepszym wyjściem będzie inwestycja w droższe kije, dzięki którym osiągniemy jeszcze lepsze wyniki, a jazda będzie przyjemniejsza. Kije, jak i resztę sprzętu, kupujmy ze sprawdzonych sklepów, które znajdziemy np. przez wpisanie w wyszukiwarkę frazy sklep turystyczny Kraków. Tylko wtedy będziemy mieć pewność, że zakupiony sprzęt będzie bezpieczny, naprawdę dobrze sprawdzi się na trasie i będzie nam służył przynajmniej kilka sezonów.