Narciarstwo biegowe jest sportem specyficznym, ponieważ podczas jego uprawiania pobudzamy jednocześnie różne rodzaje i grupy mięśni. Organizm wykonuje ciągłe ruchy i mocno się rozgrzewa. Aby aktywność ta była dla nas bezpieczna i komfortowa, musimy zadbać o odpowiedni strój. Z jakich elementów powinien się składać i na co zwrócić uwagę podczas jego zakupu? 

Podstawowe zasady ubioru narciarza biegowego

Jedną z ważniejszych zasad jest fakt, iż wychodząc na trasę, powinniśmy odczuwać chłód. Mimo iż wydaje się to niemądre, w rzeczywistości sprawdza się świetnie. Podczas aktywności jaką jest narciarstwo biegowe jesteśmy w stanie bardzo szybko się rozgrzać. Powinniśmy ubrać się na cebulkę, jednak stosując jedynie trzy lekkie warstwy. Pierwszą z nich jest wygodna i przylegająca bielizna termoaktywna, następnie zapewniająca ciepło warstwa, np. polarowa, a na sam wierzch lekka kurtka chroniąca nas przed wiatrem, najlepiej nieprzemakalna. Odzież narciarska Salomon to jedne z najczęściej polecanych zimowych ubrań sportowych.

Kurtka 

Kurtka narciarza biegowego powinna być o wiele cieńsza i lżejsza niż w przypadku narciarza zjazdowego. Najważniejszymi jej elementami powinny być specjalne wywietrzniki i otwory wentylacyjne. Dobrze jeśli będzie uszyta z dwóch rodzajów materiału. Przód oraz rękawy z tkaniny chroniącej przed wiatrem, a tył z przewiewnego i elastycznego materiału typu stretch. Pozwoli nam to na nieskrępowane ruchy przy jednoczesnej ochronie przed zimnem. Kurtki tego typu nie posiadają kaptura, który jedynie nadymał by się i przeszkadzał podczas biegu. 

Spodnie

Jeśli podczas uprawiania narciarstwa biegowego poruszamy się dość wolno, idealnie sprawdzą się ocieplane spodnie narciarskie, które możemy wykorzystać także podczas innych zimowych aktywności, jak np. narciarstwo zjazdowe. Jednak jeśli biegamy w szybszym tempie, powinniśmy zainwestować w przylegające, elastyczne spodnie z membraną chroniącą przed zimnem. Takie legginsy możemy wykorzystać także podczas zimowego joggingu czy nordic walkingu. 

Narty biegowe z butami

Narty biegowe powinniśmy dobrać odpowiednio do rodzaju aktywności. Przykładowo, mamy do wyboru narty śladowe, backcountry czy sprzęt do skitouringu. Wszystko zależy od naszych umiejętności, a także tras które zamierzamy wybierać. Jeśli jesteśmy początkującymi, najbezpieczniej jest wybrać narty śladowe. Warto jednak zasięgnąć rady specjalisty. 

Dodatkowe akcesoria 

Kije do narciarstwa biegowego, polarowa czapka, a także odpowiednie rękawice i komin to podstawowe elementy, o których nie możemy zapomnieć. Bardzo przydatne są także stuptuty biegowe, dzięki którym zapobiegniemy gromadzeniu się śniegu w cholewach butów. Dzięki nim będzie nam nie tylko ciepło, ale i komfortowo. Oprócz wyżej wymienionych dobrze jest zainwestować także w specjalne okulary oraz grube skarpety.