Wydawałoby się, że pranie odzieży to sprawa dosyć prosta. Jednak nie w przypadku odzieży sportowej, którą należy prać zgodnie z zaleceniami producenta umieszczonymi na metce. Warto także skupić się na innych kluczowych aspektach prania odzieży sportowej, o których dowiesz się w dalszej części artykułu.  

Przede wszystkim nie odcinaj metki

Metka przyszyta do ubrania, to cenne źródło informacji dotyczących metody i sposobu prania. Dlatego, tak ważne jest aby jej nie odcinać. Przed rozpoczęciem prania, dobrze jest zapoznać się z tabelą oznaczeń stosowaną przy produkcji odzieży. 

Unikaj płynów zmiękczających 

Niezależnie od tego czy jest to odzież piłkarska, czy sportowa, pamiętajmy, aby podczas prania nie stosować żadnych płynów zmiękczających. Tego typu ubrania produkowane są z materiałów najwyższej jakości, na które płyny zmiękczające mają negatywny wpływ. Przed samym rozpoczęciem prania, wybierzmy program bez wirowania. Wysokie obroty mogłyby rozciągnąć daną odzież sportową. 

Ponadto, warto zadbać również o delikatny proszek do prania, który nie wpłynie negatywnie na jakość i właściwości odzieży. Najlepiej jeśli będzie to specjalny płyn lub proszek do prania odzieży sportowej. Dzięki ich doskonałym właściwościom mamy pewność, że nasza odzież treningowa nie zostanie uszkodzona.

PikoSport.pl - Profesjonalne stroje piłkarskie dla drużyn. Sprawdź!

Nie pozostawiaj brudnej odzieży w torbie 

Najlepszą praktyką, jaką powinniśmy stosować zaraz po powrocie z treningu jest natychmiastowe przystąpienie do prania naszej odzieży. Odzież pozostawioną na kilka dni w torbie będzie nam znacznie trudniej wyprać, niż jeśli zrobilibyśmy to zaraz po treningu. 

Dokładnie wypłucz ubrania

Podejmując się prania ręcznego odzieży piłkarskiej, sportowej lub jakiejkolwiek innej, pamiętaj aby ją dokładnie wypłukać. Najlepiej zrobić to w chłodnej wodzie pozbawionej detergentów. Mając na sobie źle wypłukaną odzież sportową możemy odczuwać delikatne swędzenie. Tę zasadę dobrze jest przestrzegać również w sytuacji, w której naszą odzież pierzemy w pralce. 

Bielizna termoaktywna – jak powinna być prana?

Pranie odzieży termoaktywnej nie sprawia większych kłopotów. Podobnie jak w przypadku pielęgnacji każdej innej odzieży sportowej należy używać delikatnych środków piorących, unikając przy tym jakichkolwiek płynów do zmiękczania tkanin. Należy pamiętać, aby po praniu nie wykręcać bielizny termoaktywnej. Mogłoby to się przyczynić do jej rozciągnięcia. Kluczową kwestią jest również to, że odzież termoaktywna nie może być prasowana, czego powodem jest to, że wysoka temperatura oraz para mogłaby uszkodzić materiał.